Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu 16.7. - 19.7.2007

Poslední pracovní týden v Bruselu byl věnován schůzím výborů. Výbor pro kulturu a vzdělávání hlasoval o definitivní verzi zprávy o "Evropské digitální knihovně". Není myslím pochyb o tom, že digitalizace zasáhne postupně všechny oblasti, kde se uchovávají a předávají informace. Knihy a knihovny jsou samozřejmě prvními na řadě. Digitalizace je zde procesem logickýma správným. Otázkou je, zda právě Evropská unie může ten proces nějak logicky urychlit, nebo zlepšit. Tím, kdo o tempu a kvalitě digitalizace nakonec rozhodne, budou instituce v členských zemích. Ve zprávě, kterou výbor schválil, je kladen důraz zejména na jazyková rozhraní, která jsou v evropském prostoru dosti důležitá. Evropská unie má ambice být otevřeným prostorem, schopným globální komunikace.

Na výbor se dostavili také reprezentanti portugalského předsednictví, aby poslance informovali i záměrech Portugalska pro krátké podzimní předsednictví (druhá polovina roku začne až po prázdninách, tedy koncem srpna a začátkem září.
Portugalská ministryně kultury Isabel PIRES DE LIMA konstatovala, že kultura je důležitou oblastí. Portugalské předsednictví se bude věnovat všem kulturním oblastem stejně intenzivně.
Ministryně pro vzdělávání a školství Maria de Lurdes RODRIGUES konstatovala, že kvalita školských institucí a mobilita studentů i pedagogů zůstávají setrvalým problémem EU.
Ministr pro vědu, technologii a vyšší vzdělávání Mariano GAGO zdůraznil, že při vzdělávání mladých lidí je třeba klást důraz na samostatnost, kreativitu a podnikavost.

Zajímavá diskuse proběhla kolem materiálu, který Evropská komise vypracovala ve vztahu k celoživotnímu vzdělávání. Celoživotní vzdělávání je velkým sociálním, kulturním i politickým problémem. Z diskuse je zřejmé, že by bylo velmi rozumné, oddělit od sebe vzdělávání seniorů (podle evropského sloganu, že "nikdy není na vzdělání pozdě"), různé rekvalifikační programy pro lidi v produktivním věku, a také vzdělávání dospělých imigrantů.

Kulturní výbor měl také příležitost vyslechnout zprávu komisaře EK Jána FIGELA. Ten hovořil o legislativních perspektivách v oblasti kultury. Pochválil "Bílou kniho", kterou úředníci Komise vypracovali o evropském sportu. Ve vztahu k EIT (Evropský technologický institut) vyslovil potěšení, že se podařilo dosáhnout shody v "obecném přístupu". Komise bude věnovat pozornost mobilitě studentů i učitelů, vypracováno bude nařízení o "evropských kvalifikacích", mezikulturní komunikaci, ale také znalostem a inovacím. Rok 2009 má být vyhlášek Evropským rokem kreativity a inovací".

Evropská komise vypracovala na žádost výboru CULT také poměrně obsáhlou zprávu o situaci "pouličních umělců" ("street artists") v Evropské unii. Studie má 310 stránek

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin projednal návrh zprávy o strategii EU při snižování škod, souvisejících s alkoholem. Zpráva doporučuje členským zemím, aby věnovaly pozornost všem faktorům, které podporují konzumaci alkoholu dětmi a mladými lidmi. Evropská unie se bude snažit podporovat odpovědnou konzumaci alkoholu dospělými a potlačovat potí dospívajících jedinců. Má se bojovat proti pití alkoholu za volantem ("kdo pije, neřídí"). Alkohol za volantem má být redukován také častějšími namátkovými kontrolami na silnicích všech druhů. Zpráva neobsahuje žádný originální nápad, ani žádnou zásadní změnu ve vztahu k nadměrnému pití alkoholických nápojů.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |