Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Týden v Evropském parlamentu
14.4. - 18.4.2008

Uplynulý týden byl v Bruselu věnován jednání politických a odborných skupin a klubů. Největší pozornost byla věnována jednotlivým kapitolám plnění rozpočtu EU za rok 2006. Poněkud nudná účetnická agenda, která byla přerušována jen ojediněle spornými body nadcházejícího pléna ve Štrasburku.

Větší debata se rozproudila jen o "energetickém balíčku". Ten však na programu pléna zatím zcela jistě nebude, protože se na stanovisku neshodly ještě ani garanční výbory. Diskutuje se zejména o potřebě nějakého centrálního evropského regulačního úřadu, který by dohlížel na společný trh s elektřinou, plynem a podobnými "energetickými" komoditami. Dohoda se zdá být v nedohlednu, protože energetická politika jednotlivých členských zemí je velmi rozdílná. Některé členské země jsou zcela nesamostatné už v zásobování elektrickým proudem, univerzálně celá EU je odkázána na dovoz plynu i ropy z třetích zemí. některé státy se hrozí atomových elektráren, jinde si bez energie z jádra nedovedou trh s elektřinou vůbec představit. Takto diverzifikovaný prostor půjde zcela jistě velmi těžko centrálně regulovat. Možná vznikne spíše nějaký koordinační úřad.

Evropský parlament navštívil také bývalý český prezident Václav Havel. Byl jedním ze zakladatelů Nadace pro demokracii. Přednesl krátký pozdravný projev a byl přijat myslím důstojně a se všemi patřičnými poctami. Je zřejmé, že kredit Václava Havla v Evropské unii je velice pozitivní.

Slovenský europoslanec Peter Šťastný se spolupracovníky uspořádal výstavu aby připomenul 100. výročí založení Mezinárodní federace ledního hokeje. Na výstavě se spolupodílel také europoslanec Oldřich Vlasák, který přispěl dovozem vítězného poháru z Mistrovství světa v Hannoveru. Českou republiku zde reprezentoval Jan Havel (zvaný též "Gustav" podle známého motocyklového závodníka) a také Oldřich Zábrodský (bratr známějšího hokejového internacionála Vlastimila Zábrodského). Peter Šťastný zajistil dovoz známého "Stanley Cupu" NHL z Kanady. Z populárních internacionálů jsme měli možnost hovořit s Vjačeslavem Fetisovem, ruskou hokejovou superhvězdou. Fetisov hrával za New Jersey Devils a za Detroit Red Wings. Dnes je ruským ministrem sportu. Ve vzpomínkách na založení Mezinárodního hokejové federace před sto lety bylo pozoruhodné, že k zakládajícím zemím patřila Belgie (která dnes v hokeji mnoho neznamená), ale také "Bohemie", tedy Česko.

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
poslanec Evropského parlamentu (ODS/EPP-ED)


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |