Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Matky ze základní školy riskují vězení i rakovinu

Lucie Frydecká, Alena Zvěřinová, MF DNES, 12. července 2008

Příběh nezletilé matky z Berounska není ojedinělý. Před patnáctými narozeninami v Česku každoročně rodí dvě desítky školaček, dalších padesát jde na potrat. Může za to špatná sexuální výchova?

Jirkov, Praha - Termín porodu těhotné ženy obvykle hrdě hlásí kamarádkám a příbuzným. Školačka z Jirkova na Ústecku musí poté, co porodí dítě, informovat také policii.

Dívce je totiž teprve třináct let a s trochou nadsázky se dá říct, že novorozeně bude předmět doličný. Sedmnáctiletého otce dítěte za sex s nezletilou stíhá policie a hrozí mu až čtyři roky ve vězení. Podle informací MF DNES je momentálně mladík na útěku z diagnostického ústavu a policie ho nemůže najít.

Oba rodiče byli spolužáci. Problémový chlapec několikrát propadl a dostal se do stejné třídy jako dívka. „Případy, že dívka a její spolužák spolu mají sex, přestože jeden z nich je nezletilý, občas řešíme. A to i případy, kdy je trestně zodpovědná dívka,“ říká zástupce vedoucí pražské mravnostní policie Jan Machuta. Stačí totiž, aby jeden z nich byl narozen v září a druhý v říjnu, a už mohou mít problém.

Sex z lásky soudy u mladých tolerují Policie musí sex mezi nezletilými vyšetřovat v každém případě. „Informace, že se něco takového děje, máme nejčastěji ze škol, od rodičů nebo lékařů,“ konstatuje Jan Machuta. Ročně bývá u nás odsouzeno za pohlavní zneužívání kolem 300 lidí, z toho asi čtvrtina jsou mladiství, tedy chlapci a dívky mladší osmnácti let. Soudcům ovšem zákony umožňují být benevolentnější, a pokud spolu mladí spali dobrovolně, mohou od trestu upustit. A to zejména tehdy, pokud mezi dívkou a chlapcem existuje citové pouto. „Většina styků před patnáctým rokem se děje z lásky. Soudy to většinou posuzují rozumně,“ míní sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Přesto však sexuologové nesouhlasí s posunutím hranice sexuální odpovědnosti směrem dolů - tedy že by mladí mohli mít legálně pohlavní styk už ve čtrnácti letech. „Kdybychom snížili hranici na čtrnáct let, tak bychom celý jeden ročník dívek předhodili dospělým mužským,“ míní sexuolog Jaroslav Zvěřina. A jeho kolega Petr Weiss je ještě ráznější: „Jen bychom tím rozšířili pole působnosti pro beztrestnost pedofilů.“

Sexuální výchova pokulhává Spíš se přimlouvá za lepší sexuální výchovu na školách i v rodině, protože až čtyřicet procent lidí uvádí jako zdroj informací o sexu ten nejméně spolehlivý zdroj, a sice své vrstevníky. Mladičké dívky s dobrou sexuální výchovou nestřídají partnery tak často a chrání se před početím používáním antikoncepce.

„Postrádáme větší osvětu ze strany rodiny a školy. Mladí dobře vědí, že se sexem mohou začít až po patnáctém roce, ale o zásadách bezpečného sexu nemají mnohdy dobré informace,“ říká policista Jan Machuta. Průměrný věk, kdy u nás lidé zahajují pohlavní život, setrvává už od roku 1993 na osmnácti letech. Jen zhruba sedm procent dívek a deset procent chlapců podle Weisse začíná před patnáctým rokem.

Ve srovnání se světem na tom není Česko až tak špatně, pokud jde o těhotenství nezletilých. Nejhorší situace je v USA, z evropských zemí v tomto směru kraluje Velká Británie. „Čtrnáctiletých maminek u nás není mnoho. V tomto směru zaostáváme za Spojenými státy, což je dobře. Bylo by trochu hloupé snižovat věkovou hranici kvůli pár jedincům,“ poznamenal sexuolog Zvěřina.

Čtrnáctiletých či mladších, kteří už žijí sexuálním životem, u nás však může být více. Nemusí je prozradit nechtěné těhotenství. Legislativa podle předsedy České gynekologické společnosti Vladimíra Dvořáka neupravuje, zda gynekolog smí předepsat hormonální antikoncepci dívce mladší patnácti let.

Pilulky nemusí sloužit jen proti zabránění početí. „I u mladších dívek jimi můžeme upravovat příliš bolestivou menstruaci nebo problémy s pletí. A gynekolog není detektiv, aby detailně pátral po důvodech, proč dívka prášky bere,“ vysvětluje Vladimír Dvořák.

Mladé dívky s rakovinou Lékař musí mladou pacientku upozornit, že je sex před patnáctými narozeninami nezákonný, a pokud její partner bude starší, hrozí mu postih. Předčasný sexuální životmá pro dívku i jiná rizika než soudní tahanice.

„Čím dříve začne, tím více je vystavena virové infekci, která způsobuje změny na děložním čípku. Ty vedou v nejhorších případech i k nádorům,“ připomíná gynekolog Dvořák. On sám nedávno vyšetřoval dívku s počínajícím nádorem děložního hrdla. Nádor v takovém stadiu mívají jen ženy, které mají za sebou dlouhodobý sexuální život. „Byla ročník 1985. Nechci ani hádat, v kolika letech začala se sexuálním životem, když už nemoc byla v této fázi,“ říká Dvořák.

Těhotné do 15 let   (zdroj: Český statistický úřad)

rokporodůpotratů
20022037
20032646
20041433
20051947
20061949

Pohlavní styk s osobou mladší 15 let je u nás trestným činem. Jde o sexuální zneužívání. Soudci mohou od potrestání mladistvého partnera upustit, pokud je mezi ním a dívkou silná citová vazba.

Těhotné v 15 letech   (zdroj: Český statistický úřad)

rokporodůpotratů
200270170
200371189
200477150
200572188
200663172

Rizika pro dítě - nízká porodní hmotnost dítěte - nedostatečně vyvinuté orgány a z toho plynoucí riziko krvácení do mozku, dýchací a střevní obtíže - častá novorozenecká úmrtnost.

Důsledky porodů - mladičká matka má horší šanci, že dosáhne vyššího vzdělání - matka i dítě žijí v horších sociálních podmínkách - větší riziko, že matka snáze sklouzne k alkoholu nebo k drogám - u dětí narozených velmi mladým matkám je vyšší riziko, že budou zneužívané a zanedbávané - vysoké riziko, že z chlapců vyrostou kriminálníci - vysoké riziko, že dívky také později zahájí pohlavní život příliš brzy.
Zdroj: Healthcommunities.com


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |