Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Chat s osobností Dobrého rána

Česká televize, 1. října 2008 od 7:30

Jaroslav Zvěřina byl hostem Dobrého rána na programu ČT2

Karel: Kolikrát je ideální sex za týden?

Jaroslav Zvěřina: To opravdu záleží na vkusu a temperamentu. Obvykle heterosexuální páry sexují 2-3x týdně.

leos: dobrý den,mám problém s erekcí a malým penisem. dá se to nějak léčit?

Jaroslav Zvěřina: Pohlavní úd dospělého člověka zvětšit neumíme. Nicméně poruchy erekce se dnes léčí velmi úspěšně. Poraďte se se sexuologem.

Josef Landa z Prahy: A doplněk - ukončení sexu ve stáří - má vliv na zhoršení prostatických poruch? Pomůže i zde masturbace, nebo je lepší si občas dopřát slečnu za korunky?

Jaroslav Zvěřina: I muži staří by měli dbát na pravidelný odchod semene. Pokud nemají partnerský sex, radíme jim pravidelně onanovat.

Josef Landa z Prahy: Dobrý den. Je pravda, že když senior přestane v 62 letech se sexem (manželka už odmítá - jsme na to staří, ačkoliv jim to fyzicky funguje), stárne pak rychleji? Tělo prý je nastaveno se udržovat, dokud je po něm vyžadována tato činnost. Jakmile se skončí, příroda takového jedince bere jako pro rozmnožování již nepotřebného a tudíž nechává postupně slábnout i všechny ostatní funkce až do konce. A pomůže v tomto případě masturbace?

Jaroslav Zvěřina: Partnerský sex jistě může výrazně zlepšovat náladu a vitalitu lidí. Může však být také hodně negativním stresem pro některé. Pravidelné onanování zejména u mužů má své výhody a rozhodně je můžeme doporučit.

martina kopasová: Dobrý den jak poznám,že jsem si přetrhla pannenskou blánu?

Jaroslav Zvěřina: Porušení panenské blány může trochu bolet a také trochu krvácet. Asi pětina dam však přitom nepozoruje vůbec nic.

leos: existují na poruchy erekce volně dostupné léky,kromě známých a propagovaných potravinových doplňků?

Jaroslav Zvěřina: Moderní léky na podporu erekce, které jsou opravdu účinné, vám může předepsat každý lékař, tedy i lékař obvodní. Volně prodejné zatím nejsou. Potravinové doplňky většinou nemají žádné validní klinické testy.

Ivanka: Dobrý den, pane doktore, proč muži používají sex/slovně/ jako výhružku, zastrašení?

Jaroslav Zvěřina: Sex může být ledasčím. Může být zdrojem radosti i bolestí, může sloužit vydírání, obchodování, zastrašování a podobně.

Luisa: Bojím se análního styku, co mám dělat?

Jaroslav Zvěřina: Odmítnou jej, anální styk je zbytná a riziková sexuální praktika, zejména v heterosexuálních stycích.

dobré ráno: moje otázka bude špíš sokroumná chci se zaptat zda máte bratra na aru v motole byl jsem před sedmy roky operován u prof. sosny a dodnes nevím zda to byl vy nebo bratr a nebo máte dvojníka

Jaroslav Zvěřina: V motole působí můj kolega přítel prof. Zvěřina - je neurochirurg a není mým přibuzným.

Pavel (40): Dobre rano! Pane doktore, myslite si tedy, ze po ukoncene nevere partnerky, je opravdu nejlepe o cele zalezitosti vubec spolu nehovorit? Dekuji.

Jaroslav Zvěřina: Opravdu si myslím, že takové věci se nemají v partnerských vztazích zbytečně rozebírat a dokola diskutovat. Ničemu to neprospívá.

Pepik: Dobrý den, je mi 60 a posledních několik měsíců, mám problemy s erekcí, trvá velmi krátkou dobu (před stykem). Je to blížící se konec, nebo je to jen přechodné? Jinak touha stále trvá.

Jaroslav Zvěřina: Ve vašem věku máte na nějaké poruchy erekce docela nárok. Potíže, které uvádíte, lze dnes velmi dobře léčit. Poraďte se s lékaři.

A. M.: Proč nemají nevěrní žádný pud sebeúcty? Jak jim může být jedno, že jsou s někým jiným? Proč jim je jedno, že spí s kde kým? To se tak těžko chápe:-( Zvlášť,když jsou tak rozšířeny pohl. přenosné nemoci.

Jaroslav Zvěřina: Na tyto otázky je těžké odpovědět. Jisté je jen, že člověk není vybaven instinktivní monogamií. V tomto směru, obávám se, že lidi zrazuje jejich biologická přirozenost.

Nihilistický technofetišista: Pane doktore, myslíte si že v okamžiku, kdy budeme schopni nabídnout "masám" přístroj na stimulaci centra slasti budou lidé jako živočišný druh ještě provozovat sex jen tak pro radost? Myslíte, že takto připojení lidé budou schopni se odpojit a normálně fungovat v kruté životní realitě?

Jaroslav Zvěřina: Obávám se, že moderní metody multimediální stimulace mohou lidi odvádět od partnerského sexu.

Alena: Přeji pěkný den, jste pořád takový pohodář jak vypadáte? Mějte se pěkně ráda Vás poslouchám.

Jaroslav Zvěřina: Děkuji vám a srdečně zdravím

zuzana: Bratr je na kluky. Máme to říct rodičům?

Jaroslav Zvěřina: Tohle musí zvážit bratr kdy a jak rodiče informovat. Jednou se to stejně dozvědí.

dana: je pravda, že když se muž nechce milovat, už mne nemiluje?

Jaroslav Zvěřina: Muž, který neprojevuje zájem o intimní erotiku bez nějakého velmi vážného tělesného důvodu zcela jistě nemá k partnerce erotický vztah.

Marek K.: Dobry den, mam otazku. Je mi 30, mam 3-lety vztah, moji partnerku miluju, ale stejne koukam s velkym zajmem na jine zeny. Doma mam sex obden, ale i presto jsem se seznamil s jinou holkou, s kterou mam pravidelny sex. Myslite si ze je to normalni - mit sex skoro kazdy den v tomto veku? O milence ani nemluve. Dekuji za odpoved

Jaroslav Zvěřina: Ve vašem věku je muž biologicky sexuálně hyperaktivní a svede mnohé heroické výkony. Měl byste spíše přemýšlet, proč vlastně tu milenku pěstujete. Zvyšuje vám sebevědomí?

hela: proč si většina žen sex představuje jako něco hanebného? nechápu to, já ho miluju! a nevěřím, že ženy mohou dosáhnout orgasmu až po dvacítce. já ho měla velmi brzo s mým prvním partnerem. . . myslíte, že je pravda, že jde jen o sexuální vyzrálost, nebo jde spíš o ´umění´ ?

Jaroslav Zvěřina: Většina žen to zcela jistě není. Je mnoho žen, které sexují rády a ochotně. Orgasmus žen je velmi rozdílný od stejné funkce u mužů. Ženy se často eroticky rozvíjejí ažs s trváním partnerského vztahu. Není to ovšem pravidlo, je mnoho žen, aktivních a orgastických již od mládí.

Simona: dobrý den, po porodu (3 měsíce císařsk. řezem dvojčat), nemám chuť na sex, poradte mi prosím jak to upravit? děkuju

Jaroslav Zvěřina: Poporodní pokles zájmu o sex je vcelku fysiologický a trvá asi do šestého měsíce. Někdy také nižší zájem souvisí s kojením. Takže neklesejte na mysli, stav se jistě zlepší.

Kamča: Prosím, můžete mi sdělit nějaké účinné afrodisiakum pro ženy?

Jaroslav Zvěřina: To bych rád, ale v tomto směru jsme na tom mnohem hůře než u mužů. Spolehlivé afrodisiakum pro ženu zatím nemáme. Jen medikamenty které působí poměrně málo spolehlivě.

PB: Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat, už jste krátce v pořadu o tom mluvil a sice kdy manžel absolutně odmítá partnerský sex, nejdéle to u nás bylo 1 rok. Celkem jsme splu již 10 let, je mi 30 manželovi 34 a máme 2 letou dceru. Manželství i celý vztah máme moc pěkný, ale kde je chyba nevím. ČAsto o tom mluvíme, ale manžel to nedokáže vysvětlit. Že by měl jinou si nemyslím, na druhou stranu nedokáže vysvětlit co se s ním děje. Zdraví je, chová se k nám pěkně, ale prostě žijeme vedle sebe jako kamarádi. A já si začínám připadat, že jsem k ničemu. Už jsem přemýšlela, že vyhledám nějakého odborníka, jak mám postupovat dál. Děkuji za odpověď

Jaroslav Zvěřina: Ten stav by měl být manžel schopen doecela dobře vysvětlit. Buď se s jeho chováním smíříte, nebo mu zkusíte dát "nůž na krk". Buď se změní, nebo požádáte o rozvod. Vím, že je to těžké, ale bez nějakého tlaku se to sotva změní


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |