Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Zkrátili poslanci o rok dětství?

Jan Vaca s přispěním Petra Suchomela, MF DNES, 14. listopadu 2008

SEX OD ČTRNÁCTI To, co bylo dosud trestné, se smí. Poslanci snížili věkovou hranici pro pohlavní styk na čtrnáct let. Zákon tak přestává postihovat nejen stejně mladé teenagery, ale i starší lidi, kteří čtrnáctileté dítě k sexu svedou. Lékaři varují, že to povede ke zneužívání dětí.

Praha - Čtrnáctiletý Vojtěch z Prahy své chování kvůli tomu nezmění.

„Samozřejmě se o sexu bavíme. Ale myslím, že nějaké větší zkušenosti ještě nikdo ze spolužáků nemá,“ myslí si Vojtěch. „Nečekám proto, že by s ním teď hned všichni začali.“

Vojtěch mluví o snížení věkové hranice na 14 let, odkdy má být legální pohlavní styk. Změnu schválili poslanci v novém trestním zákoníku. Ten zároveň snižuje na 14 roků věk, kdy mohou pachatelé trestných činů skončit před soudem. Právě proto, aby dětem za sex nehrozilo vězení, spojili poslanci obě změny dohromady.

Jenže to může mít i jiný dopad. Zatímco dnes čeká osmnáctiletého mladíka za soulož se čtrnáctiletou dívkou trestní stíhání, podle nového zákona by to bylo zcela v pořádku. To už však Vojtěchovi vadí.

„Že by si nějaký starší muž mohl začít něco s mojí spolužačkou a nic by mu za to nehrozilo? Je hloupost, že někdo něco takového odsouhlasil,“ říká Vojtěch.

„Pedofilové se už těší“ Podle odborníků nehrozí, že by najednou začalo se sexem víc čtrnáctiletých. Průzkumy z posledních let ostatně dokazují, že mladí Češi se sexem příliš nepospíchají, většina má první pohlavní styk až mezi 17. a 18. rokem svého života.

Těch, kteří takovou zkušenost získali dříve, než jim bylo patnáct, je zlomek. V průzkumu, který před dvěma roky provedla MF DNES mezi šesti sty středoškoláky, jich bylo jen sedm procent. Podle jiných průzkumů jich je ještě méně.

Za problematické - stejně jako Vojtěch - považují experti především styky starších lidí s teenagery. „Úchylové a pedofilové se už mohou těšit na to čtrnáctileté masíčko. Doufám, že to Senát ještě opraví,“ kritizuje novinku sexuolog a europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina.

Podobně to vidí i další sexuologové, které redakce oslovila.

Autoři novinky naopak tvrdí, že nic, o čem mluví odborníci, nehrozí. A odkazují na jiné evropské státy, kde sex se čtrnáctiletými také není trestný.

„V Německu se také žádní pedofilové na čtrnáctileté nevrhají,“ tvrdí poslanec Radim Chytka z ODS, který změnu prosadil. „Stejně tak tam začíná se sexem většina mladých až v sedmnácti,“ dodal.

Mezi poslanci bylo hlasování o této úpravě velmi těsné. Pro zvedlo ruku 79 poslanců ze 152 přítomných. Pokud by jich bylo jen o tři méně, návrh by neprošel.

Na to, že nižší hranice pro začátek sexuálního života platí v řadě evropských zemí, odkazuje i hlavní autor celého zákoníku, soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Se sexem mohou už ve čtrnácti začít děti třeba v Rakousku a od stejného věku jsou i trestně postižitelné.

„Stejné zákony platily i za první republiky, není to nic nového. A to říkáme, že jsou dnes děti sexuálně vyspělejší,“ argumentuje Šámal.

Na řadě je Senát a prezident Ve všech státech, kde mohou skončit děti u soudu dřív než v patnácti, ovšem tato úměra neplatí.

Na Slovensku už před více než rokem politici rozhodli, že za své chování budou trestně stíhatelné i čtrnáctileté děti. Hranice pro sex přitom zůstala na patnácti letech.

„Pokud budou mít mezi sebou pohlavní styk dva čtrnáctiletí, tak jim také nic nehrozí,“ řekl Maroš Foltány ze slovenského ministerstva spravedlnosti. „U soudu ovšem může skončit dospělý, který sexuálně zneužil čtrnáctiletého,“ dodal.

Trestní zákoník teď poputuje do Senátu. Jak hlasování o nové normě v prosinci dopadne, je nyní těžké odhadovat. „Počítám, že většina kolegů ze strany bude hlasovat pro schválení zákoníku. Snížení věkové hranice je jen drobnost, kvůli které by ta norma padnout neměla,“ řekl senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Největší problém budou mít se snížením „sexuální“ věkové hranice senátoři z KDU-ČSL. Po Senátu ještě musí posoudit zákoník prezident. Ten se zatím k novince podle mluvčího Radima Ochvata nechce vyjadřovat.

* Češi a sex První pohlavní styk Průměrný věk prvního sexuálního styku je 18 let, muži začínají se sexem o něco dříve než ženy. Soulož před 15. narozeninami K souloži před patnáctým rokem se přiznává zhruba pět procent mužů a dvě procenta žen. Soulož po 20. narozeninách Desetina Čechů odkládá první sexuální styk až za 20. narozeniny. Zdroj: Weis, Zvěřina: Sexuální chování v ČR


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |