Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Tenkrát poprvé

Petr Kubát, MF DNES, 4. prosince 2008

Co pro nás znamená první sex? Milou vzpomínku?

Opět se začalo mluvit o tom, že se sníží hranice trestní odpovědnosti. Byl by to skutečně takový skok, pokud se „poprvé“ bude moci dělat už ve čtrnácti? V čem nás první soulož poznamená? A co když se nezdaří? Jaké to má následky? Čím větší máš IQ, tím později souložíš, tvrdil na střední škole kamarád a vysvětlil svou teorii: „Ve 13 letech souloží jenom idiot, ve 14 nevyučený zedník, v 15 vyučený, v 16 fotbalista, v 17 automechanik, v 18 středoškolák, v 19 inženýr, ve 20 doktor, v 21 profesor, ve 22 vědec.“ Ještě ten den si vysloužil přezdívku „kandidát věd“ a nezbavil se jí dodnes.

Pro spoustu vrstevníků byla první soulož traumatem. Hlavně ta nejzásadnější otázka: Nebudu ve třídě poslední? A dočkám se toho vůbec někdy? Jak však tvrdí sexuoložka Hana Fifk ová, správná otázka zní jinak: Co myslíme pojmem zahájení sexuálního života?

„Jsem přesvědčená, že sex například ve formě autoerotiky si mladí lidé dovolují dávno předtím. Sexuální aktivity, při kterých se lidé líbají a osahávají a hladí přes šaty, je také sex, stejně jako mazlení dvou nahých lidí bez soulože, nicméně s oboustranným pocitovým i tělesným plným uspokojením. Ale asi není náhoda, že se s termínem první sex často spojuje zcela nesmyslně první soulož, a tím se jí dodává na závažnosti a významu,“ říká.

Kamarádka Alžběta snila o prvním milování celé gymnázium, před maturitou byla ve třídě poslední, která o „to“ ještě nepřišla. Jenže nespěchala záměrně: „Byl to muzikant, poprvé jsem ho viděla v prváku při školní akademii a od té doby byl jen on. Začali jsme spolu chodit a pak přišel ten den. Chtěla jsem, aby to pro něj byl vánoční dárek,“ říká.

Na ničem se nedohodli, Alžběta informovala jen přítelkyně, které jí pomáhaly. Bydlela v Karlových Varech, on na koleji v Ústí nad Labem. Rodiče nic vědět nesměli. „Jedna kamarádka mi zajistila alibi, jako že u ní přespím, druhá mi schovávala oblečení a ve škole jsem si vymyslela jako záminku pohřeb tety a zfalšovala jsem kvůli tomu omluvenku. Když jsem za ním přijela a viděl, jak vyzývavě jsem oblečená, bylo mu to jasné. Zatímco ostatní holky měly všechno načtené, já spoléhala na intuici. Dopadlo to dobře, byl spokojený, jen hned potom usnul, a tak jsem se vytratila a šla si zakouřit a přemýšlela, jaké to bylo krásné. Později mi řekl, že usnul proto, že byl předtím tak strašně vynervovaný, aby to vyšlo.“

TAK TO OSLAVÍME!

Zní to jako malá slavnost. Sexuoložka Fifková dodává: „Je dobré, když souloži předchází dlouhé období, kdy se mladí lidé milují nekoitálně.“

Ovšem dopadnout dobře to může i v případě, že se pár nezná tak dlouho, jak dokládá příběh Petry: „Znali jsme se dva měsíce, chodili jsme spolu dva týdny. Po druhém rande vyplynulo, že to je on. Byl srpen, bylo mi 18 a my slavili Vánoce. Nevešla jsem se pod stromeček, ale do postele. Představovala jsem si tu chvíli dlouho předtím, měla jsem promyšlený každý detail, pohyb i vůni. Bylo to rozpačité, udýchané, omlouvací, trochu nepříjemné a neuvolněné. Ale vlastně mnohem lepší než v mých snech. A bolelo to jen malinko. Můj kluk se mě snažil uklidnit a já mu stoprocentně věřila. Ráno jsem se s pocitem dospělačky vypravila domů a na schodech mě chytila přítelova maminka, ať si odvezu několik domácích vajíček.“

A hned dodává, že se s tím potřebovala svěřit, a tak zavolala sestře: „Kačí, tak já jsem to... Už...“ „Tak to oslavíme!“ „Ale my se teď neuvidíme.“ „Ale ne spolu, my si to oslavíme s Vladimírem.“ A tím myslela svého přítele.

Mimochodem tenhle detail svádí k otázce, komu se s první souloží svěříČme. Bleskový průzkum mezi známými přinesl zajímavé zjištění: drtivá většina kluků se tím vzápětí někomu pochlubí, většina holek taky. Rozdíl je jen v tom, že kluci to obvykle z hrdosti roznesou mezi víc kamarádů, kdežto dívka se svěří obvykle jen nejlepší kamarádce -která to pak vyslepičí dál, takže efekt je podobný.

KDYŽ DVA NEDĚLAJÍ TOTÉŽ

Rodičům se obvykle neříká nic. Stejně na to přijdou, jako v případě kamarádky Martiny. Stalo se to den před maturitou: „Po půlroce intenzivního sexu se mi zpozdila menstruace, počítala jsem si proto dny, v tom vešla do pokoje maminka a spatřila mé výpočty. Jí i tátovi se zhroutil svět. Ten den před maturitou mě vzali za flígr a já musela jít na první gynekologickou prohlídku v životě. Byl to hrozný zážitek, těhotná jsem ale nebyla a maturitu jsem udělala.“

Jak dokládá následující příběh starý deset let, pohled na první soulož může být u partnerů zcela odlišný. Jemu bylo 18, jí 16 let:

ON: Na konci třetího měsíce, co spolu chodíme, začne brát antikoncepci. Poprvé spolu máme spát o vánočních prázdninách, když naši odjeli na hory, ale ona říká, že se jí zpozdila menstruace, takže to nevyjde.

ONA: Na ty vánoční prázdniny jsem se těšila, ale taky jsem se dost bála. Přece jen vím, že žádnou holku nikdy neměl. Rozhodla jsem se, že mu řeknu, že se mi zpozdila menstruace, a dá mi pokoj - aspoň na chvíli.

ON: Konečně jsme našli volný víkend a jedeme k mé babičce, kde mám volný pokoj. Šíleně se těším.

ONA: Konečně! Hurá, nebo panebože, nejsem si jistá, jestli to vůbec chci, ale všechny kámošky z mého okolí, které jsou co k čemu, už to mají dávno za sebou a já pořád nic. Ale ten strach... ON: Nejraději bych na to šel hned, ale je teprve osm. Do devíti si povídáme a usteleme, pak se jdeme vykoupat. Do postele si leháme nazí, zhasneme. Milostnou předehru mám zvládnutou, dojde i na orální sex (ale jen z mé strany, ona aktivní není a říkat si o to nechci).

ONA: Topinky s česnekem, které jsem měla k večeři, asi nebyly úplně ten nejlepší nápad. Dýchám si na ruku, jestli mi nepáchne z pusy. Tuna pasty na kartáčku nakonec vše vyřeší. A najednou je to tady. Nějak se na něj bojím sahat. A trapné dohadování - beru antikoncepci, otěhotnět asi nemůžu, ale chci kondom. Jenže on ho nemá a říká, že zavolá Petrovi. „Kdo je Petr?“ „Petr je strejda, je mu třicet.“ Ježíši, on mu bude říkat o kondomy? Nakonec žádný kondom není.

ON: Pokusíme se o soulož v klasické poloze, ale ona je nervózní, nemůžu do ní proniknout. To trvá asi půl hodiny. Nakonec se mi to snad podaří, ale moc velký zážitek to není. Navrhuji polohu zezadu, ale není to o moc lepší. Jsem zklamaný. Uspokojím ji orálně, ona mě rukou. Usínáme v objetí, ale ráno nevím, o čem mluvit.

ONA: Nebolelo to asi proto, že se nic nestalo. Nespali jsme spolu, protože se to nepovedlo. Nešlo to. Totální kiks!

MÍSTO POSTELE BETONOVÁ DESKA

Sexuolog Jaroslav Zvěřina potvrzuje to, s čím jsem se při pátrání mezi známými setkal: „Pozitivnější prožitky mají při prvním pohlavním styku chlapci. V různých průzkumech je pro děvčata první pohlavní styk až ve dvou třetinách případů lehce nepříjemnou záležitostí.“

Co když se to nezdaří? „Jde-li o vztah a je-li průběh uspokojivý, jde o potvrzení důležitosti vztahu, možná i větší závazek, ale i radost. Pokud soulož neproběhne dobře, je to malá zkouška - jak dokážeme zvládnout problém? Posílí nás to, nebo nás to rozdělí?“ uvažuje sexuoložka Fifková. „V dobrém vztahu to nemusí být problém, protože dvojice nalezne společná řešení a vztah to posílí. Mám plnou ordinaci lidí, kteří si v sobě nezdar z počátků sexuálního koitálního života nesou dlouhá léta, třeba v podobě poruchy erekce,“ říká.

Dodejme na uklidněnou, že zmíněný příběh nedopadl tragicky. Dvojice spolu nakonec vydržela skoro pět let. Najdou se i horší případy, tenhle se objevil v jedné internetové diskusi: „Znali jsme se delší dobu, poprvé na to přišlo u něj doma, když si jeho máma potřebovala skočit na nákup. Do poslední chvíle jsem netušila, o co mu jde. Hned po akci jsem utekla a nezvedala mu telefon. Neskutečně se mi zhnusil. Další rok jsem se pokusům o soulož vyhýbala. Strašně jsem se bála, že to bude jako poprvé.“

Hned několik přátel se mi přiznalo, že dostali k narozeninám prostitutku, znám i případ, kdy první soulož zařídila pro syna rodinná známá.

Jeden kamarád si milostnou premiéru odbyl po dvou lahvích vína na vybetonovaných základech rodinného domu. Až na odřená kolena ho to ale moc nepoznamenalo. Když jsme jednou kolem už dostavěného domu procházeli, zastavil se, zahleděl se do rozsvícených oken a nahlas přemýšlel: „Nejvtipnější by bylo, kdyby na tom místě, kde se to stalo, měli dneska ložnici.“

Je tedy zásadní rozdíl, pokud se podobná tápání budou odehrávat v patnácti nebo už ve čtrnácti? Poznamenalo by to příští generace víc? Sexuoložka Hana Fifková se nad tím zamýšlí vcelku racionálně: „Myslím si osobně, že snížením ochrany na 14 let se nic neděje, protože trestní právo má v případě potřeby k ruce celý arzenál jiných paragrafů jako znásilnění nebo sexuální nátlak a podobně.“ *

FAKTA O PRVNÍM SEXU

POPRVÉ
Podle celoevropského průzkumu mají v současnosti Češky sex poprvé, když jim je průměrně 16,1 roku. Průměr u mužů: 16,7 roku.

ZLETILOST
V Evropě se nejčastěji smí začít souložit mezi 14 a 16 lety. V Itálii od 13, partner ale nesmí být starší o víc než 3 roky. Na Maltě je to dovoleno od 12 let. 3POD ZÁKONEM Podle výzkumu stanice BBC měla z mladých Britů první sex v době nezletilosti plná třetina. MOJE POPRVÉ IVA PEKÁRKOVÁ SPISOVATELKA (45) „Bylo mi 16. Plánovala jsem to dlouho, protože jsem měla moc pevnou panenskou blánu. Poprvé to bylo s nezkušeným klukem, ale nepovedlo se to a musel si mazat přirození jelením lojem. A tak jsem si záměrně našla zkušeného chlapa, který to zvládl. Ale i on pak musel použít jelení lůj.“ lůj. JAN VODŇANSKÝ BÁSNÍK (67) „Na dnešní dobu relativně pozdě, bylo mi tehdy 25 let. Stalo se to s dívkou, se kterou jsme chodili přerušovaně s velkými pauzami pět let. A došlo na to neplánovaně.“

Fejeton: NESNESITELNÁ NUTNOST PRVNÍHO SEXU

text Ladislav Verecký

V jednom z románů Milana Kundery vypravěč vysvětluje, že nejkrásnější na erotickém vztahu je prekoitální fáze, než spolu milenci začnou spát. Slyším teď smích mládeže, ale já vypravěči rozumím. Obzvlášť s prvním sexem to bývá jako s novým autem: jakmile si ho pořídíme a sedneme za volant, jeho hodnota automaticky klesá o třicet procent. Na druhou stranu: trvá-li prekoitální fáze příliš dlouho, je to děs. Vidím sám sebe coby panice pátrat v regálech drogerie hodinu po prezervativech, neboť netuším, že si o ně musím říct paničce u kasy. Slyším mou pannu, jak se mě rudá ptá, zda bych uměl v bytě svých zaměstnaných rodičů vyrobit tmu. Pokouším se vyrobit aspoň šero soustavou košťat a dek, už jsme v posteli, když tu se zatemnění s rachotem hroutí. Příště zas někdo zvoní. A hlavně: nevíme, co máme dělat. Ano, byl jsem zamilovaný. Když se však ta trapná hrůza opakovala podesáté, zatoužil jsem, abych byl synek z klasické ruské literatury a otec mě vzal pro začátek do nóbl bordelu. „Buď na něj hodná,“ řekl by té nejzkušenější. Jak vyplývá z výše uvedeného, radit nemůžu nikomu. Přeju tedy všem, kdo drží v ruce šek na první sex a chystají se ho zinkasovat, hodně štěstí.

MOJE POPRVÉ

KAREL JANÁK REŽISÉR (38)
Bylo mi tehdy sedmnáct let a chodili jsme spolu zhruba týden. Na naši první soulož došlo neplánovaně na archeologické brigádě na Moravě.

MARTHA ISSOVÁ HEREČKA (27)
Přiznám se, že jsem v těchhle věcech trochu srab. S prvním sexem jsem nespěchala, spíš jsem dost dlouho otálela a počkala jsem si na to až do devatenácti. A dnes můžu říct, že se mi to vyplatilo.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |