Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Česko terčem kritiky europoslanců: nutí prý ženy vzdát se práce

(nek, jov, ČTK) Právo, 4. února 2009

Evropský parlament včera v přijaté nezávazné zprávě o diskriminaci ostře kritizoval české předsednictví. Europoslance znepokojilo, že ČR svými návrhy nutí ženy vzdát se zaměstnání a jít „přirozenou“ cestou, tedy starat se o děti. Praha kritiku odmítla jako neopodstatněnou.

„EP se obává, že návrhy českého předsednictví považovat děti za,plnohodnotnou alternativu profesního života... směřují k tradičnímu rozdělení práce mezi muže a ženy, to jest k tradičnímu pojetí, kdy je muž pracovníkem na plný úvazek a o jeho osobní potřeby se staraj,neviditelné ruce... (žena), které pečují o dům a rodinu,“ stojí ve zprávě. EP vyzývá, aby Rada EU, které ČR nyní šéfuje, vyvinula co největší úsilí k dosažení cílů v péči o děti. V nich si EU stanovila, že by do roku 2010 měl být v členských státech k dispozici nějaký typ zařízení pro 33 procent dětí do tří let a pro 90 procent dětí mezi třemi lety věku až po nástup do školy.

„Chceme vytvořit podmínky pro svobodné rozhodnutí. Základní princip, který proto razíme, je svobodná volba, aby se matky, rodiče mohli svobodně rozhodnout, zda zůstanou s dítětem doma, půjdou do zaměstnání, nebo zkombinují obojí,“ řekl Právu ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). „Připravujeme návrhy, které usnadní částečné úvazky,“ doplnil. To by matkám umožnilo sladit péči o dítě s prací.

Péče o nejmenší děti je podle českého předsednictví věcí členů sedmadvacítky, a není v kompetenci EU. „Státy zde vykonávají svou svrchovanou moc. Není proto možné vyžadovat jejich faktické plnění,“ řekla ČTK Nečasova mluvčí pro předsednictví EU Jana Říhová.

ODS zprávu odmítla

Podle ní navíc většina unijních států, včetně ČR, tyto cíle neplní a ani nenaplní. České předsednictví proto chce o péči o malé děti otevřít debatu.

Zprávu EP ostře odsoudil europoslanecký klub ODS. Upozornil, že sporná pasáž byla přijata jako pozměňovací návrh z popudu frakce Zelených a levice.

„Tento návrh je zcela nepravdivý, je politicky motivovaným útokem na české předsednictví EU a v jeho pozadí stojí zcela nepochybně předvolební boj před volbami do EP,“ uvedli zákonodárci ODS.

„Myslím si, že (kritika) ideologicky vychází z představy feministek, že ženy jsou stejné jako muži a že nemají dělohu a že jejich rozmnožovací a reprodukční funkce není pro lidstvo až tak důležitá,“ dodal europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina.

Naopak poslanci za opoziční ČSSD Richardu Falbrovi kritika přišla zcela na místě. Neví prý, proč by se měla už jednou uzavřená debata o oněch cílech znovu otevírat. „Je to další z výmyslů ODS, která si myslí, že je nejchytřejší z celé Evropy, a to, na čem se dohodla velká většina, zpochybňuje,“ řekl po hlasování.

Schválená zpráva pochází z dílny slovenské europoslankyně Anny Záborské, která s pozměňovacím návrhem týkajícím se českého předsednictví nesouhlasila a vlastní zprávu nakonec sama nepodpořila. Jde o účelový politický tah zelených europoslanců, podotkla.

Poslanci také o zneužívání dětí

EP přijal také zprávu s doporučeními na posílení boje proti sexuálnímu zneužívání dětí a proti dětské pornografii. Poslanci chtějí především trestně stíhat poskytovatele pedofilních diskusních stránek nebo internetových pedofilních fór.

Zakázány by podle nich měly být i inzeráty, které nabádají k sexuálnímu zneužívání dětí, stejně jako dětská sexuální turistika, jež by měla být považována za trestný čin.

Europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) varovala, že ČR bude muset výrazně přitvrdit proti sexuálnímu vykořisťování dětí. „ČR má v boji proti pedofilům značné rezervy a apeluji na vládu, aby co nejdříve modernizovala české zákonodárství na úroveň mezinárodních standardů,“ řekla.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |