Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Kdy učit děti, co je to milování? Před pubertou

Lenka Petrášová, MF DNES, 22. dubna 2009

Praha - Jen jedenáct procent rodičů má tolik odvahy, aby včas poučilo své děti o tom, jak to funguje mezi mužem a ženou „v posteli“. A navzdory polistopadové „sexuální revoluci“ zůstává toto číslo celých patnáct let stejné.

Děti získávají první informace o sexu nejčastěji od kamarádů (třetina z nich). „Takto do sebe nasají mnoho nebezpečných mýtů,“ říká sexuolog Petr Weiss. Třeba ten, že žena může partnera vaginou při souloži natolik sevřít, že se nedostane ven.

Hlavní roli v sexuální osvětě by podle Weisse měla plnit škola. „Od rodičů víc chtít nemůžeme,“ říká. „Já ani nevím, jak své dvanáctileté dceři začít vysvětlovat věci okolo sexu. Mě to taky nikdo neučil,“ povzdechla si včera při představování čerstvých výsledků výzkumu o sexuálním chování Čechů jedna z posluchaček. „Ve dvanácti? To už je pozdě,“ reagoval Weiss.

Tak kdy je ten správný čas? Odborníci se shodují, že na prvním stupni školy. „Do devíti let by děti měly vědět všechny důležité informace o rozmnožování a milování, protože se před pubertou ještě nestydí. Když řeknete před šestiletým dítětem slovo penis, je to pro ně totéž jako třeba ucho. Dvanáctiletí už vás nebudou poslouchat,“ říká Weiss. Rozhodně není dobré tvrdit dětem, že je na svět přinesl čáp. „Nejlepší je mluvit pravdu, ať už se zeptají na cokoliv. Třeba na to, jak často se rodiče milují,“ doplňuje sexuolog Jaroslav Zvěřina. U poučených dětí je méně pravděpodobné, že by se nechaly někým zneužít.

„Dozvědět se první informace o sexu z pornografických stránek na internetu - a které dítě na ně nemá přístup už v předškolním věku - to není dobré řešení,“ dodává Zvěřina. Čím více správných informací děti včas získají, tím spokojenější budou mít jednou sexuální život.

Už na základní škole by se podle Weisse měly děti dovědět některá čísla týkající se sexu. „Třeba fakt, že celosvětově je průměrná délka penisu 12,5 centimetru a že jen šestnáct procent českých žen dává přednost větším rozměrům,“ říká. Poučení by dokonce podle něj měli školáci dostat i o základních praktikách. „Měli by vědět, že jen třináct procent žen dosáhne orgasmu při běžné souloži. Ty ostatní se uspokojí jen stimulací klitorisu nebo vaginy a klitorisu současně. Sám jsem to synům zdůrazňoval už někdy v šesti letech, kdy ještě pomalu ani nevěděli, o čem je řeč,“ říká Weiss.

Co by měly vědět?

  • Nejsnáze se děti o sexu poučí do devíti let, kdy se ještě nestydí.
  • Už v první třídě by měly vědět, proč nenechat nikoho cizího, aby se jich dotýkal, a že není normální ani to, aby se jich rodinní příslušníci dotýkali na intimních místech.
  • Stejně tak by v té době měly děti vědět, jak vypadá pohlavní ústrojí a jak se lidé rozmnožují.
  • Ještě na prvním stupni by měly být poučeny o tom, že sexem se přenášejí nebezpečné choroby. A také to, jak se chránit při (prvním) milování.

 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |