Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Znalosti o sexu? Od kamarádů

Adéla Čabanová, Lidové noviny, 22. dubna 2009

Aktuální sexuologický výzkum - Češi dbají na antikoncepci a jsou si věrní Hlavním trendem v sexuálním chování Čechů je větší zodpovědnost. Sexuologové mluví dokonce o „sexuální kontrarevoluci“ mladé generace.

PRAHA Promiskuita v Česku neroste. Věk při prvních polibcích ani při prvním pohlavním styku neklesá. Při první souloži se stále častěji používá spolehlivá antikoncepce. Tyto trendy odhalil rozsáhlý výzkum sexuálního chování v České republice, který se opakuje každých pět let už od roku 1993.

„Dnešní mladí jsou zodpovědnější a konzervativnější, než byla generace jejich rodičů,“ myslí si odborný garant výzkumu Petr Weiss ze Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK. „Vysvětlujeme si to sexuální kontrarevolucí. Je to možná i vzpoura proti hodnotám rodičovské generace.“

Zodpovědnější přístup mladých k sexu ale rozhodně nemůže být tím, že by snad lépe fungovala sexuální výchova. K nelibosti odborníků se totiž nejvíce lidí dozvídá informace z těch nejméně spolehlivých zdrojů - od kamarádů. Kamarádi jsou nadále zdrojem informací o sexualitě pro 40 procent mužů a 30 procent žen. Ze školy a od rodičů se tyto informace dozvídá setrvale pouze asi 15 procent mužů a 20 procent žen. „Znepokojuje nás vysoký výskyt informací od kamarádů. Obecně se předpokládá, že to jsou ty nejnebezpečnější informace. Obsahují celou řadu mýtů a nepřesností,“ vysvětlil další garant výzkumu Jaroslav Zvěřina.

Rodiče by se svými dětmi měli podle Weisse o sexu mluvit před jejich devátým rokem života. Tehdy se totiž potomci před rodiči ještě nestydí a informace přijmou. Uznává ovšem, že ne všichni rodiče se svými dětmi o sexu mluvit dokážou. I proto by měly hrát mnohem větší roli školy, které se sexuální výchově stále věnují jen málo. „Pokud je na škole nějaký nadšenec, který se tomu chce věnovat, tak tam je dobrá sexuální výchova. Na většině škol ale žádný nadšenec není,“ soudí Weiss.

Přesto podle výzkumu dlouhodobě zůstává průměrný věk při první souloži u mužů i u žen kolem 18. roku. A počet sexuálních partnerů za poslední rok se podle výzkumu dokonce snižuje. Zatímco v roce 1993 uváděli muži průměrně 1,73 partnerky za poslední rok a ženy 1,51 partnera, v roce 2008 už muži uvádí 1,28 a ženy 0,99 partnera. Klesá také počet mimomanželských styků u vdaných a ženatých. V anonymním průzkumu přiznaly nemanželský sex v roce 1998 dvě třetiny ženatých mužů a téměř polovina vdaných žen.

V roce 2008 už se k nemanželským zkušenostem hlásí jen 55 procent ženatých a 34 procent vdaných. Výzkum také potvrdil, že Češi patří v sexuálních otázkách k nejliberálnějším. Velmi volný je jejich postoj k antikoncepci i interrupcím. I vztah k homosexualitě se od roku 1993 zlepšil. Přes 60 procent lidí ji dnes považuje za přirozený jev nebo odchylku, která neškodí.

Sexuální výchova? Chabá

Sexuální výchovu ve školách se podle aktuálního výzkumu agentury DEMA nedaří rozvíjet. Hlavním zdrojem informací o sexualitě zůstávají kamarádi.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |