Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Obhájí Zvěřina křeslo v Bruselu?

Ludmila Mlsová, MF DNES, 15. května 2009

BLÍŽÍ SE VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Letos se v Česku bude volit 22 europoslanců. Na kandidátkách pěti českých parlamentních stran je dohromady pouze šest Jihočechů. Mezi nimi je například jednadvacetiletá studentka z Trhových Svinů.

Jižní Čechy - Z billboardů na nejatraktivnějších místech regionu už zase lákají voliče usměvaví politici známých i neznámých stran. Tentokrát chtějí nalákat lidi, aby přišli k volbám do Evropského parlamentu. Ty začnou přesně za tři týdny. Jihočeské tváře však na nich voliči neuvidí, protože žádný regionální politik se na čelní místa kandidátek neprobojoval. Letos se v Česku bude volit 22 europoslanců. Na kandidátkách pěti českých parlamentních stran je dohromady pouze šest Jihočechů. Nejvýš z nich je zapsaný jediný současný europoslanec regionu Jaroslav Zvěřina z Tábora. Na kandidátce ODS je na desátém místě. Přesto má velkou šanci, že nebude muset svoje křeslo v Bruselu opustit.

„Z desátého místa jsem se dostal do europarlamentu i v minulých volbách. Nejsem totiž miláčkem vedení strany. Nevím proč, ale považují mě za eurofanatika,“ říká Zvěřina. Uznávanému sexuologovi, který v Evropském parlamentu dosud působil v právním výboru a jako náhradník ve výboru pro kulturu, vědu a vzdělávání, dali před pěti lety pravicoví voliči 55 tisíc preferenčních hlasů. Chce uspět i letos a dělá pro to všechno. Na začátku týdne jezdil po kraji, včera byl v Plzni, dnes si získává další příznivce v Karviné. Mezi ostatními jihočeskými kandidáty nevidí žádného vážného soupeře. „Neznám nikoho z regionu, kdo by měl šanci na zvolení v jiných politických stranách. Aspoň se tak nikdo neprofiluje,“ zjistil.

Největší konkurenti ODS v boji o křesla v Evropském parlamentu, sociální demokraté, nemají na kandidátce žádnou jihočeskou osobnost. „Měli jsme své kandidáty, ale nakonec jsme ustoupili z našich regionálních ambicí a podpořili osobnosti z jiných krajů. Myslíme si, že na celorepublikové kandidátce mají rozhodovat skutečně kvalitní lidé,“ míní předseda jihočeské organizace sociálních demokratů Jiří Zimola. Krajská sdružení Strany zelených a KSČM prosadila shodně své zástupce na čtrnácté místo svých celorepublikových kandidátek. Zelené zastupuje bývalý šéf šumavského národního parku Alois Pavlíčko, komunisty Pavla Šlahúnková. Jednadvacetiletá studentka z Trhových Svinů, která sedí v krajském zastupitelstvu, je jednou z nejmladších adeptek do Evropského parlamentu.

Komunisté prosadili na kandidátce ještě další dvě ženy - českobudějovickou anestezioložku Lenku Baborovou a vodňanskou studentku Martinu Přikrylovou. Zajímavostí je, že ani jedna ze tří nominovaných žen není členkou komunistické strany, všechny jsou bezpartijní. Také lidovci mají na kandidátce ženu - na osmnácté pozici je bývalá krajská radní pro školství Marie Hrdinová, která je učitelkou v Mirovicích na Písecku.

Šéf jihočeské ČSSD a hejtman Zimola se však neobává, že absence jihočeských tváří může straně ubrat ve volbách hlasy. „Ten, kdo k volbám jít nechce, si vždycky najde důvod, proč by k nim neměl jít. A jeden z nich může být i tento,“ řekl. Všech 1 261 volebních místností na jihu Čech se otevře už v pátek 5. června odpoledne. Volby do Evropského parlamentu se konají po pěti letech.

Kandidáti z jihu Čech do europarlamentu

ODS
10. Jaroslav Zvěřina

ČSSD
-

KDU-ČSL
18. Marie Hrdinová

Strana zelených
14. Alois Pavlíčko

KSČM
14. Pavla Šlahúnková
17. Lenka Baborová
22. Martina Přikrylová


Poznámka: číslo u jména udává, na jakém místě kandidátky jsou Jihočeši.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |