Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Evropské volby jsou druhořadé

(lim), MF DNES, 15. května 2009

České Budějovice - Jihočeské osobnosti nebudou lidem ve volbách do Evropského parlamentu podle odborníků na kandidátkách chybět. „Nedomnívám se, že to je výrazný handicap. Pro lidi jsou tyto volby až druhořadé, minule byla účast pod třicet procent. V této mizérii absence Jihočechů nebude hrát velkou roli,“ říká politolog Salim Murad z Jihočeské univerzity.

Voliči nevnímají známé tváře?

Jen v místech, která jsou s kandidátem opravdu spjatá a voliči ho znají. To je třeba docent Zvěřina a Táborsko, protože on tam cílevědomě pracuje na své misi. Ale pak máme politiky, které před volbami nikdo neznal a stejně uspěli.

Můžete uvést příklad?

Třeba současný hejtman Zimola. Ten uspěl, protože lidé cítili, že se musí vymezit třeba proti těm prokletým poplatkům ve zdravotnictví.

Proč lidé berou volby do Evropského parlamentu jako druhořadé?

Zřejmě proto, že je jim hrozně vzdálený nebo si nedokážou představit, jak moc ovlivňuje jejich životy. Navíc v těchto volbách stejně nejde o evropská témata.

A o co jde?

Politické strany si ve volební kampani spíš řeší své vnitropolitické boje. A situaci, že nejde o evropská témata, krásně ilustruje to, že stejně neexistuje žádná celoevropská kandidátka. Byť z těch politických uskupení, která potom fungují v Evropském parlamentu. Všude řeší národní lokální témata, čili není to jen specifikum České republiky.

Kolik lidí chodí v jiných evropských zemích k těmto volbám?

Tam, kde není volební účast povinná, je stejně nízká jako u nás. Minule jsme měli 28,32 procenta a Jihočeský kraj 27 procent. Více lidí přišlo volit jen ve velkých městech, třeba v Budějovicích nebo Táboře.

Jaké jsou prognózy letos?

Centrum pro výzkum veřejného mínění zjistilo, že tentokrát se chystá přijít 46 procent voličů. Myslím, že tak velký počet se chystá jít volit proto, že lidi mobilizuje politická či ekonomická krize. Část se cítí obecně ohrožená a další část je už moc rozzlobená na strany, které odvolaly vládu.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |