Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Europoslanci pomohli s dopravou

ČTK, 18. května 2009

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání:  18.5.2009
Odkaz: http://www.idnes.cz/
Ročník: 20
Číslo: 114
Strana: 3
Autor: (ČTK)
Rubrika: Jižní Čechy
Mutace: Jižní Čechy
Pořadí: 3
Oblast: Celostátní deníky

České Budějovice - Hlavním tématem při spolupráci s evropskými poslanci jsou pro Jihočeský kraj dopravní stavby. Europoslanci pomáhali například při prosazení páteřních tras mezi priority takzvané Transevropské dopravní sítě.

Velkou roli v těchto jednáních sehrálo také zastoupení kraje v Bruselu. Za jeden z největších úspěchů považuje kraj zařazení železničního koridoru z Prahy přes České Budějovice do Lince mezi 30 prioritních projektů této sítě.

Kraj má stálou kancelář v Bruselu od roku 2004. Jejích služeb využívají i města. Oceňují hlavně poradenství. Provoz stojí zhruba čtyři miliony korun ročně. "Stálá kancelář je jedním z nejdéle a nejstabilněji pracujících českých regionálních zastoupení v Bruselu," řekl Arnošt Máče z tiskového oddělení kraje. Kancelář sleduje vývoj evropské politiky a legislativy, navazuje partnerství s evropskými regiony a spolupracuje s nimi na projektech a podporuje aktivity jihočeských institucí v EU.

Jihočeská kancelář v Bruselu úzce spolupracuje i s poslanci Evropského parlamentu právě při prosazování páteřních tras mezi prioritní projekty do Transevropské dopravní sítě. Jednají také například o budoucnosti politiky soudržnosti regionů. "V nejužším kontaktu jsme s Jaroslavem Zvěřinou, Oldřichem Vlasákem a Petrem Duchoněm," doplnil Máče. Volební období současných europoslanců zanedlouho končí. Češi budou 5. a 6. června volit nové.

Na letiště získali půl miliardy S bruselskou kanceláří spolupracují i České Budějovice. "Společně jsme představovali několik projektů. Jedním bylo letiště, kde jsme se snažili získat podporu od ostatních kvůli možnosti čerpání evropských peněz," popsal primátor Juraj Thoma. Na přebudování letiště využije město půlmiliardy z Regionálního operačního programu. S europoslanci jsou zástupci města v kontaktu, ale žádný zásadní problém dosud neřešili.

Na krajské kanceláři v Bruselu Thoma oceňuje především možnost poradenství a získávání informací z EU, po nichž by se v Česku museli jen složitě pídit. Stejný názor má také starosta Prachatic Jan Bauer. "Z hlediska poradenství a z hlediska smysluplnosti mi připadá vhodné, aby Jihočeský kraj měl svoji kancelář," uvedl.

Služeb stálé kanceláře kraje využívá také Český Krumlov. "Vlastní velvyslanec města při Evropské unii se městu nevyplatí," vysvětlila mluvčí radnice Jitka Augustinová. Město spolupracuje i s evropskými poslanci. Ti si také Český Krumlov často vybírají jako místo pro jednání a setkávání.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |