Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Vyhrála ODS. V kraji volilo jen 27,7% lidí

Ludmila Mlsová, MF DNES, 9. června 2009

Jižní Čechy - Z voleb do europarlamentu vyšla na jihu Čech vítězně ODS. Jejím kandidátům dala hlas třetina lidí, kteří přišli k volbám. Kandidáti sociální demokracie dostali od jihočeských voličů o dvanáct procent hlasů méně, podpořila je zhruba pětina hlasujících.

„Jihočeská ODS prokázala, že je pořád v regionu velmi silnou politickou stranou a má na to, aby volby vyhrávala. A to i celorepublikově, což bylo teď pro stranu důležité “ uvedl předseda jihočeské ODS a vicehejtman Martin Kuba.

Přitom jihočeští občanští demokraté byli mnohem úspěšnější i v celorepublikovém srovnání - skončili jako třetí nejúspěšnější region po Praze a Středočeském kraji. Jihočeští sociální demokraté tak úspěšní nebyli, lepší výsledky dosáhli jejich spolustraníci v dalších devíti krajích.

Předseda krajské organizace ČSSD a hejtman Jiří Zimola vidí neúspěch strany v eurovolbách především v nízké volební účasti. V kraji volilo jen 27,7 % lidí, tedy méně, než je republikový průměr 28,2 %. „Vzhledem k nízké volební účasti je výsledek výrazně jiný než při posledních krajských volbách,“ řekl Zimola. Podle Zimoly přišlo k eurovolbám v kraji málo voličů ČSSD zejména proto, že se straně nepodařilo lidi pro evropské volby zaujmout. „Místo kampaně o europarlamentu se strašilo strašením. Jako krajský předseda si myslím, že jsme měli lidem více vysvětlovat smysl evropských voleb. Možná bychom se tím vyhnuli i některým vajíčkovým excesům,“ míní.

Jihočeši nemají v současném dvaadvacetičlenném týmu českých europoslanců žádného zástupce. Reálnou naději na znovuzvolení měl pouze táborský europoslanec Jaroslav Zvěřina, který byl desítkou na kandidátce občanských demokratů. A protože ze stejného místa se prosadil do Evropského parlamentu i v minulých volbách před pěti lety, příznivci ODS počítali s tím, že se mu podaří tento úspěch zopakovat. Jenže tentokrát vyšel s prázdnou.

Zvěřina sice dostal 34 194 preferenčních hlasů, k získání jednoho z devíti mandátů ODS to ale nestačilo. Ke zvolení mu chyběly čtyři desetiny procenta. Musel se dostat na práh pěti procent preferencí, získal ale jen 4,6 procenta. „Prostě to nevyšlo. Dosažená pozice se vždycky hůř obhajuje a podmínky byly jiné než před pěti lety,“ podotkl šestašedesátiletý sexuolog Zvěřina, jehož jméno kroužkovali lidé ve volebních místnostech v celé republice.

Nejsilnější baštou občanských demokratů byla Hluboká nad Vltavou a Planá nad Lužnicí, sociální demokraté mají nejsilnější pozice v Nové Bystřici.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |