Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Jaroslav Zvěřina: Host dne na TV RTA - Prima

TV RTA - Prima, 16. června 2009

Moderátor:
34194 voličů letos při volbách do Evropského parlamentu zakroužkovalo na kandidátce jméno doktora Jaroslava Zvěřiny, ale bohužel to o kousek nestačilo. Tak náš jihočeský zástupce v Bruselu po pěti letech své místo opouští. Jakých bylo těch pět let? Na to se teď budu ptát. Hezký den.

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Dobrý den.

Moderátor:
V čem podle vás, podle vašich pětiletých zkušeností je největší rozdíl mezi tím, jak Češi vnímají Evropský parlament nebo všeobecně orgány Evropské unie a mezi tím, jak skutečně fungují?

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Myslím, že vždycky, když mluvíme o Evropském parlamentu, měli bychom vzít do úvahu některé věci, které jsou pro něj typické. Za prvé, není to parlament, to je velmi důležitá věc, protože Evropský parlament je parlamentní shromáždění, které nemá legislativní kompetence, to znamená, netvoří definitivní znění zákona. Druhá věc, je to veliké těleso, více než 700 poslanců, které navíc nemá žádnou jasnou politickou většinu.

Moderátor:
Co vás v těch uplynulých pěti letech nejvíce překvapilo na půdě parlamentu? Konkrétní záležitost?

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Já vždycky říkám, že nejvíce jsem byl překvapen, když německé předsednictví předložilo ekologický balíček, který v těch limitech CO2 pro osobní automobily prakticky znamenal likvidaci německého automobilového průmyslu. Byla to až komická situace a překvapilo mě také, jak poměrně pozdě se ten německý automobilový průmysl začal bránit. Co mě vždycky překvapuje znovu a znovu na Evropském parlamentu, že ti poslanci se cítí kompetentní rozhodovat i o věcech, které se jich vlastně netýkají, které v kompetenci Evropské unie nejsou a nebudou. Někdy jsem měl pocit, že sedím v ředitelství zeměkoule, protože zejména takové ty iniciativní návrhy a výzvy poslanců se velmi často týkaly věcí, které s kompetencemi Evropské unie měly málo společného.

Moderátor:
Česko už vlastně okusilo předsednictví Evropské unii, už dopředu to vypadalo, že nám nikdo nevěří kvůli různým odkladům, pak to vypadalo, že si děláme z ostatních států unie srandu kvůli Entropě Davida Černého a nakonec se ukázalo, že i doma máme dost problémů na to, abychom tak řídili Evropskou unii. Třeba to vypadalo od nás z Česka trošku jinak, než přímo z centra dění z Bruselu, takže jaké bylo to vaše vnímání?

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Ono na předsednictví těch menších zemí nebo středně velkých zemí se vždycky hledí s trochou nedůvěry, protože ti velcí mají pocit, že jenom oni jsou těmi, kdo může reprezentovat pořádně tu Evropskou unii, ale řekl bych, že nepatří české předsednictví zrovna mezi úspěšné.

Moderátor:
Vy jste původní profesí psychiatr, sexuolog. Já si dokáži představit, že s psychiatrie se dá ledacos implantovat do té politiky. Jde to třeba naopak?

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
S politiky do psychiatrie určitě ano, protože psychiatrie a ona i sexuologie má hodně politických témat, například práva pacientů. Je to jeden z důvodů, proč jsme do té politiky vůbec vstupoval na začátku 90. let, protože jsem měli pocit, že v době hluboké totality se tahle témata hodně opomíjela. Bohužel mám pocit, že se opomíjejí pořád.

Moderátor:
Kdo ví, třeba se někdy příště sejdeme nad podobným tématem.

Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Taky doufám, děkuji.

Moderátor:
Děkuji za povídání.

  Jaroslav Zvěřina, bývalý europoslanec:
Na shledanou.

Moderátor:
S diváky se loučím, přeji vám hezký den.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |