Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Preferenční systém ve volbách by se měl posílit

Vladimír Vácha, Právo, 22. června 2009

BÝVALÝ EUROPOSLANEC JAROSLAV ZVĚŘINA (ODS):

Ve volbách do europarlamentu jste byl mezi desítkou kandidátů, kteří získali napříč spektrem nejvíc preferenčních hlasů. Přesto vám mandát těsně unikl. Nezanevřel jste po tak těsné prohře na politiku?

Samozřejmě že se člověk může zlobit, neboť těch preferenčních hlasů jsem dostal opravdu hodně, ale možná jsem také něco neudělal dobře v kampani, kdy jsem na sebe málo upozorňoval v jiných regionech a až příliš jsem se koncentroval na jižní Čechy. To možná rozhodlo. Na druhé straně přes 34 tisíc preferencí ukazuje, že pro lidi nejsem neznámá tvář, že mne berou, a proto se voličům cítím zavázán.

Není váš výsledek jedním z důvodů, proč vedení ODS nyní zakazuje ve volbách do Sněmovny osobní kampaň kandidátů?

Z hlediska partajních sekretariátů tomu rozumím. A i když je pětiprocentní preferenční systém značně vysoký, je to pro ně strašák, který může v konečném výsledku přeházet jejich představy o budoucím složení poslaneckých klubů a následně celé Sněmovny. Osobně mám za to, když už se nepodařilo udělat volební systém většinový, měl by se preferenční systém posílit, neboť voliči by měli mít možnost do zastupitelských sborů poslat lidi, kterým důvěřují. Neměly by o tom rozhodovat pouze tzv. vnitrostranické kliky a partajní sekretariáty.

Neuvažoval jste o návratu do Sněmovny?

Neměl jsem to v úmyslu. Nechci, aby si lidé mysleli, že se Zvěřina za každou cenu někam dere. Jsem táborským zastupitelem, předsedou oblastního sdružení ODS na Táborsku a kandiduji na místopředsedu regionálního sdružení. Z toho vyplývá, že bych se chtěl v budoucnosti více věnovat regionální problematice než v minulosti.

Co nového chcete vnést do regionálního sdružení?

Myslím si, že je třeba trochu zharmonizovat vztahy. Mám pocit, že v poslední době mezi občanskými demokraty panuje příliš antagonismů, a i když jižní Čechy toho nejsou úplně typickým příkladem, je i zde možné ledacos změnit k lepšímu, neboť některé vztahy se zbytečně vyhrocují. Proto bych rád přispěl ke konsensuálním poměrům v politice.

Zbude vám čas na práci v Sexuologické společnosti, jejímž jste předsedou, a odbornou činnost přednosty Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice?

Za důležité považuji, že jsem z lékařských kruhů nikdy úplně neodešel. Je možná jedna z mých politických slabin, že jsem se s medicínou nikdy nedokázal úplně rozejít. Nyní se chci vrátit. Budu víc přednášet, budu se víc věnovat pacientům a i víc publikovat. Rád bych se podílel i na výzkumných projektech, které jsem v poslední době hodně vynechával. Možná si ode mne lidé přečtou i nějakou knihu. Jsou věci, které mě vždy hodně bavily, a politika mě od nich odváděla.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |