Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Hranice pro tresty i sex zůstanou na 15 letech

Naďa Adamičková Marie Königová, Právo, 20. června 2009

Hranice trestní odpovědnosti zůstane v České republice na 15 letech. Ještě ani nezačal platit nový trestní zákoník, který tuto hranici od 1. ledna 2010 snižoval na 14 let, a poslanci včera věkovou hranici vrátili na patnáct. Stejně tak zůstane i hranice 15 let pro legální pohlavní život. To je důležité například pro posouzení trestnosti soulože s dětmi. Zákon ještě musí schválit Senát a pak ho posoudí prezident. Dá se předpokládat, že i horní komora tento návrh podpoří. Již při schvalování totiž senátoři podmínili souhlas s celým trestním zákoníkem tím, že bude co nejdříve předložen návrh za vrácení hranice trestní odpovědnosti na 15 let.

Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) to senátorům slíbil, ale pád Topolánkovy vlády jeho aktivitu zabrzdil. Zastoupily ho proto poslankyně KSČM Kateřina Konečná a Zuzka Bebarová-Rujbrová. Pro schválení jejich návrhu včera ve Sněmovně stačilo 57 hlasů, neboť v sále bylo v době hlasování pouze 94 zákonodárců. Proti bylo 14 z nich. Nejhlasitěji proti vyšší hranici protestoval „otec“ jejího snížení Radim Chytka (ODS), který s tímto návrhem přišel poprvé již v roce 2003, kdy byl přijat zákon o soudnictví ve věcech mládeže. Podle něho totiž tento zákon dává „celý vějíř výchovných povinností a výchovných omezení“ vůči mladistvým. Chytka se ještě včera na poslední chvíli pokusil zvrátit rozhodnutí poslanců a žádal oddělit od sebe trestní odpovědnost mládeže, která by mohla být od 14 let, od věku pro zahájení legálního sexuálního života. Ten by stanovil na 15 let. Poslanci však jeho návrh jednoznačně odmítli.

Patnáctiletá hranice nebude zřejmě dělat problémy prezidentu Václavu Klausovi. Trestní zákoník sice podepsal, ale vyjádřil pochybnosti o snížení hranice. Za absurdní označil spojování trestní odpovědnosti se snížením hranice „dovolené“ sexuální aktivity. Klaus tehdy zkritizoval, že snížení hranice bylo dílem příliš rychlého rozhodnutí Sněmovny, kterému nepředcházela odborná diskuse.

Zvěřina varoval před pedofily

Část odborníků byla na jeho straně. Podle nich snížení trestní odpovědnosti na čtrnáct let a umožnění souložit dětem už v osmé třídě byla chyba. „Jediný, kdo z toho může mít radost, jsou pedofilové. Například pro mě, který se celý život zabývám sexuální delikvencí, to znamená, že bych se měl pomalu omlouvat celé řadě pachatelů, kteří byli odsouzeni k nemalým trestům, protože měli styk s dětmi pod patnáct let,“ argumentoval tehdejší europoslanec ODS, sexuolog Jaroslav Zvěřina. Podle něho by Česko mělo naopak chránit děti do osmnácti let před předčasnou sexuální zkušeností. „Čím později mladý člověk s pohlavním stykem začne, tím později na sebe vezme rizika s tím spjatá. Například pohlavní choroby nebo nechtěné otěhotnění,“ tvrdil Zvěřina. Další ze sexuologů, Petr Weiss, je přesvědčen, že mladí lidé se dnes chovají daleko odpovědněji než jejich rodiče. Vycházel z loňského průzkumu o sexuálním chování mladých lidí, podle kterého chlapci začínají v 17,85 roku a dívky v 18,08 roku.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |