Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Lídrem ODS je Bauer, ČSSD Jandák

Mirka Nezvalová, MF Dnes, 22. června 2009

Dvě nejsilnější strany si o víkendu vybraly volební lídry pro podzimní předčasné volby do Poslanecké sněmovny

České Budějovice, Hluboká nad Vltavou - Dveře rozhodně byly otevřené a delegáti mohli kdykoliv odejít. To shodně potvrdili šéfové obou nejsilnějších politických stran, Martin Kuba (ODS) i Jiří Zimola (ČSSD) v narážce na situaci na severu Čech, kde prý delegáti byli zamčení, dokud se neodvolilo.

Jihočeskou ODS v sobotu v budějovickém Kulturním domě Vltava nejprve čekala volba nového předsednictva. Martin Kuba uhájil post předsedy, který mu potvrdilo 130 delegátů ze 152 přítomných. Novými tvářemi pak jsou Vladimír Homola za Písecko, Karel Vlasák za Strakonicko a Jaroslav Zvěřina za Táborsko.

Pak došlo na volbu kandidátů pro předčasné podzimní volby do Poslanecké sněmovny. „Potěšilo mě, že většina kandidátů dostala od sto deseti hlasů nahoru. Znamená to, že mají velmi silný politický mandát, a ukazuje to jednotu jihočeské ODS. Takhle jasné volby ještě nebyly,“ shrnul Kuba průběh konference. Přiznal ale, že dopředu vyjednávali o podobě kandidátky s předsedy jednotlivých oblastí, a snažili se, aby všechno dobře organizačně připravili. O žádném zádrhelu neví.

Delegáti krajské konference ČSSD jednali v hlubockém Parkhotelu v neděli. Jak potvrdil její šéf Jiří Zimola, samotná diskuse o podobě kandidátky a volby trvaly hodinu. Zatímco prvních pět kandidátů bylo jasných, trochu více se diskutovalo o šesté pozici. Část delegátů prosazovala za Prachaticko současného krajského zastupitele Františka Skláře, další zase podporovali strakonického kandidáta Radovana Suchánka. Ten působil u dvou bývalých sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví Emmerové a Ratha jako jejich náměstek. „Nakonec dostal přednost Suchánek,“ konstatoval Zimola. Diskuse ale byla podle hejtmana klidná. Každá strana jen uvedla své důvody, proč by měl být na pátém místě právě jejich delegát.

A s čím půjdou dvě nejsilnější strany do voleb? Zimola uvedl, že ČSSD má co nabídnout, postavila silnou kandidátku podpořenou hejtmanstvím a chce se zaměřit i na regionální témata. I jihočeská ODS se chce podle Kuby věnovat jihočeským problémům.

Jasno o volebních lídrech mají komunisté. Kandidátku povede Vojtěch Filip, dvojka je poslanec Braný, trojka krajská zastupitelka Vítězslava Baborová. Lidovci budou jednat v úterý, zelení 19. července.

Jihočeští kandidáti

ODS
 1. Jan Bauer (ST)
 2. Václav Baštýř (ČB)
 3. František Dědič (TA)
 4. Jan Špika (ČB)
 5. Otomar Gottstein (PT)
ČSSD
 1. Vítězslav Jandák (JH)
 2. Vlasta Bohdalová (ČB)
 3. Jan Babor (TA)
 4. Karel Kratochvíle (PI)
 5. Rudolf Vejskrab (ČK)

 | | | |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |