Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Starosty trápí nedostatek peněz na komunikace a infrastrukturu

Tábor, 21.3.2005

Starosty menších obcí trápí nedostatek peněz na komunikace a infrastrukturu, ale peněz se nedostává ani na investice do turistického ruchu, kdy chybí hlavně ubytovací a sportovní zařízení. Po pátečním setkání se starosty Ledenic, Kamenného Újezdu, Zlivi a Borovan na Českobudějovicku to konstatoval europoslanec Jaroslav Zvěřina.

"Jde již o letitý stav. Menší místa na tak rozsáhlé investice z vlastních zdrojů prostě nemají. Logické proto je, že se snaží hledat podporu na tyto záměry prostřednictvím projektů financovaných ze zdrojů Evropské unie. Současně si ale začali už realisticky uvědomovat, že z Evropské unie žádné obrovské prostředky do České republiky nezískáme. Nicméně některé z evropských projektů vypadají slibně a proto věřím, že se z nich podaří alespoň některé akce v infrastruktuře a vybavenosti zafinancovat.," zdůraznil Jaroslav Zvěřina. Domnívá se, že určitou šanci má například projekt Borovan, které už několik let usilují o rekonstrukci objektů kláštera a zámku.

Výrazně jej ale zaujal i projekt českobudějovické obecně prospěšné společnosti Bazilika. I když v tomto případě jde o kulturní projekt v jihočeské metropoli a nelze jej srovnávat s menšími obcemi.

"Domnívám se, že málokteré město se může chlubit tak moderně ztvárněným multifunkčním divadelním sálem a pokud se podaří projekt dokončit, jsem přesvědčen, že půjde o unikátní dílo v rámci republiky.Pokud vím chybí, už jen, i když nejde o malou sumu, peníze na dokončení vnitřního vybavení. Bylo by nehospodárné a pro město smutné, kdyby finance již ze dvou třetin vynaložené přišly v niveč. Myslím, že tady by měl kraj i město trochu přemýšlet jak záměr podpořit. Zády by se k celému projektu neměli obrátit ani sponzoři z privátní sféry. Rád bych se proto v rámci svých možností pokusit pomoci," podotkl europoslanec. Uvědomuje si, že konkrétní projekty se sice musí zpracovávat tady u nás v ČR a otevřeně říká, že přímá cesta do Bruselu je jen příležitostná, v okamžiku, kdy se vyskytnou situace, že EU dává finance na určité projekty nebo, když se v některé kapitole zůstaly nevyužité prostředky. Pak je možné uplatnit požadavek přímo.

"Právě i na takové okamžiky musíme být připraveni. Proto si myslím, že mohu být starostům prospěšný tím, že mohu na některé dobré projekty v Bruselu upozornit prostřednictvím osobních kontaktů a to například i projekt Bazilika, který svým významem přesahuje rámec Jihočeského kraje," zdůraznil Jaroslav Zvěřina.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |