Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Byl to jihočeský vzdor vůči centru ODS

Českobudějovické listy, 22.06.2004

Jediným jihočeským poslancem Evropského parlamentu (EP) byl zvolen Jaroslav Zvěřina (ODS). Na jihu Čech získal 15 tisíc preferenčních hlasů, celkově jich měl 55 tisíc.

V ODS nepanoval jednoznačný názor na vaši individuální volební kampaň. Co rozhodlo, že jste šel hlavou proti zdi?
Upřímně řečeno, byl to jihočeský vzdor vůči centru ODS. Nebyl jsem spokojen s desátým místem na kandidátce. Považoval jsem to z hlediska volební taktiky za špatný tah. Sám jsem proti zdi nešel, protože jsem získal podporu jihočeského regionu ODS. Krajská organizace mi následně poskytla významnou finanční pomoc.

Na kolik vás přišla volební kampaň?
Desetitisíce šly z mé kapsy. Hlavní položkou byly sponzorské dary, které putovaly přes oblastní kancelář ODS. Celkově kampaň vyšla na statisíce.

V ČR se úspěch neodpouští. Jakou máte nyní na svůj politický tah odezvu?
To je sice známá pravda, ale nemohu říci, že bych zaznamenal nějakou zvlášť negativní odezvu. Kolegy z ODS jsem předem upozornil na to, že se o individuální kampaň pokusím. Jsem rád, že se ukázal její smysl. Dokonce si myslím, že kdyby se moje politická strana chovala podobně ve všech krajích, získali bychom ještě o pět procent více hlasů. Volič je podle mne rád, když ví, koho volí. A to se všeobecně ve volbách do EP hodně podcenilo.

Proč kandidovalo tak málo Jihočechů?
I mně je to záhadou. Situaci jsem považoval za nestandardní, protože jinak Jihočeši jsou aktivními politiky. Jisté ale je, že můj úspěch na tom částečně vyrostl, byť spoustu hlasů jsem nasbíral v Praze a na severní Moravě, kde jsme žádnou individuální kampaň nevedli.

Ve volebních novinách jste otevřel tři citlivá témata: obnova trestu smrti, legalizace prostituce a registrované partnerství. Máte zpětnou odezvu?
Přišla celá krabice odpovědí. Většina respondentů by uvítala znovuzavedení trestu smrti pro teroristy a několikanásobné vrahy. Je to logický požadavek a Evropa se o tom bude muset bavit. Nepovažuji za rozumné zříci se trestu smrti v rámci falešného pseudohumanismu. Problém spatřuji v tom, že nebezpeční zločinci nevnímají nepřítomnost trestu smrti jako humanistickou vymoženost, ale jako slabost společnosti. Trest smrti ale určitě hned navrhovat nebudeme, protože z mezinárodněpolitického hlediska to je zatím "nehratelná" záležitost.

Jak se chystáte na kočovný život europoslance?
Plénum EP, které zvolí orgány a předsedy, se poprvé sejde 20. července. Politické frakce asi zasednou už o týden dříve. Během prázdnin se toho ale asi moc dít nebude, práce začne zřejmě až na podzim. Do Bruselu, kde budou zasedat komise, a do Štrasburku na pléna chci dávat přednost letecké přepravě.

Máte už vyřešené pracovní úvazky v Sexuologickém ústavu v Praze?
Věc zůstává otevřená, jasno bude po prázdninách. Musíme zvážit, a plně to chápu, do jaké míry bude únosné, abych nadále dělal přednostu. Určitě si ale chci ponechat kontakt s oborem alespoň několika ordinačními hodinami. Medicinu ještě nehodlám definitivně opustit, byť je na místě, aby se v oboru začaly objevovat nové tváře.

Budou čeští europoslanci rivaly, jako je tomu na domácí scéně?
Všichni budou zařazeni do politických frakcí, k nimž mají nejblíže, podobně jako v českém parlamentu. Věci, které by se týkaly takzvaně národních zájmů, bude v EP minimum. Poslanci za ODS budou působit ve frakci Evropská lidová strana - Evropští demokraté.

Zůstanete na jihu Čech v kontaktu s voliči?
Předpokládám, že kromě táborské poslanecké kanceláře, kterou "přezbrojíme" na evropskou, bych chtěl založit ještě jednu v Českých Budějovicích. A musím mít i kontakty v Praze, protože mandát europoslance je celostátní. A dál? To uvidím. Zatím si myslím, že v Bruselu či Štrasburku nebudu trávit většinu času.

V jaké sekci chcete působit?
Přihlásil jsem se do výboru pro vědu, kulturu a vzdělávání. To je moje první ambice, o dalších aktivitách zatím nemám představu.


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |