Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Mladí Jihočeši se ve Štrasburku neztratili

PRÁVO, Jiří Falout, 21.05.2005

V sídle Evropského parlamentu prokázali studenti velmi dobré znalosti

Exkurze 36 studentů a pedagogů jihočeských středních a vysokých škol do francouzského Štrasburku, jejímž cílem byla návštěva Evropského parlamentu, jasně prokázala, že mladí Jihočeši mají o Evropské unii nadprůměrné znalosti.

Při odborné přednášce se vyptávali tak obratně, že nejednou přivedli lektorku do úzkých. „Kdyby ta dáma měla dělat u mě zkoušku ze struktury Evropského parlamentu, tak by odešla s nedostatečnou. Moje studentky mají o parlamentu dokonalejší poznatky,“ zhodnotil po přednášce Rudolf Hrubý, který na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyučuje legislativu Unie a jež se výpravy též účastnil.

Do Štrasburku pozval jihočeské studenty v minulém týdnu europoslanec Jaroslav Zvěřina z Tábora. Exkurzi zaštítila společně s europoslancem frakce EPP-ED (Evropská strana lidová a Evropští demokraté), k níž Zvěřina patří. Část nákladů byla financována ze zdrojů Evropského parlamentu.

Po přednášce následovala debata s europoslanci a účastníci exkurze zhlédli také hodinové jednání Evropského parlamentu, jemuž v té chvíli předsedal jeho místopředseda Miroslav Ouzký. Studenti ocenili, že jednotlivé poslance zval k řečništi v českém jazyce.

Cesta studentů z Českých Budějovic a Tábora, kterou zakončila prohlídka Štrasburku i s průvodcem, se tak setkala s ohlasem. Velká chuť vidět na vlastní oči zasedání evropských poslanců a prohlédnout si budovu Evropského parlamentu překvapila i samotného Zvěřinu.

„Když přišli moji asistenti s myšlenkou pořádat tyto exkurze, říkal jsem si, že o ně nebude zájem. V současné době bychom si mohli otevřít cestovní kancelář,“ řekl Právu ve Štrasburku Zvěřina, který byl do Evropského parlamentu zvolen za ODS.

Podotkl, že jako europoslanec má možnost pozvat výpravu do Štrasburku jednou za půl roku. V pořádání exkurzí bude pokračovat. „Byla by škoda nechat propadnout peníze od Evropského parlamentu na dopravu a pobyt. Na podzim plánuji, že jihočeským starostům ukážu Brusel. Poté přijdou na řadu opět studenti,“ dodal Zvěřina.

Další informace:


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |