Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc., poslanec Evropského parlamentu

Šmidingerova knihovna: Smrt krásné stopařky

Listy Strakonicka, 18.4.2006

Strakonice - V kinosále U Mravenčí skály budou mít návštěvníci zítra od 16 hodin možnost se seznámit s knihou Hynka Klimka, která vypráví o třech týdnech hledání nezvěstné studentky Jany Štěpánkové, jež tragicky zemřela v květnu roku 2002.

Prezentaci této publikace spojenou s autorským čtením, kterou připravila Šmidingerova knihovna doplní beseda na téma autostopu a všech dalších okolností a problémů s tím spojených. Kromě autora knihy Hynka Klimka vystoupí Jaroslav Zvěřina (případně Jiří Pospíšil) a hejtman Jan Zahradník. Ve středu 19.4.2006 v 16 hodin v kinosále U Mravenčí skály.

To první, co jsem pocítil po vyslechnutí příběhu šestnáctileté Jany a jejích rodičů, byl smutek nad tím, jak stále neopatrní jsou někteří mladí lidé ve vztahu k autostopu. Za svoji dlouhou práci soudního znalce jsem vyšetřoval až příliš mnoho pachatelů i obětí sexuálních deliktů, které má tento zdánlivě levný a jednoduchý způsob dopravy na svědomí. Po vší osvětě, po známém filmu Smrt stopařek, po neustálém nabádání, aby pokud možno neriskovaly, stále můžeme vidět na výpadovkách mladé dívky, připravené si sednout do uzavřeného prostoru automobilu s řidičem, o kterém nevědí vůbec nic. Přes veškeré výdobytky moderního feminismu zůstávají sexuálně agresivní delikty velkým "genderovým" problémem: pachatelé jsou především muži, a oběti především ženy ...

Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. psychiatr a sexuolog, poslanec EU

16. května 2002 zemřela za tragických okolností šestnáctiletá studentka 1. ročníku Obchodní akademie v Písku, strakonická rodačka Jana Štěpánková. Jistě mnozí z vás mají ještě v paměti její zmizení a následující skutečnosti. Právě vychází kniha spisovatele Hynka Klimka, která vypráví o třech týdnech, které následovaly po zmizení Jany, Knihu bychom mohli charakterizovat jako literaturu faktu se silným psychologickým důrazem.

Zlý, zlý a zoufalý je někdy život. Hodně knih se zabývá vrahy a jejich činy. Hodně toho bylo sepsáno i o lidech, kteří se stali obětmi. Velmi mnoho literatury. Tato knížečka popisuje to, co prožívají ti, kteří zůstali. A je silná svou autentičností výpovědi. Výpovědi, které jsou pravda již obroušeny dobou, obroušeny tím, kolikrát je aktéři ve svých hlavách opakovali, přehrávali, převraceli na všechny možné strany, omílali zoufale pořád dokola. Jak strašlivě se může změnit svět. Jak se mění vnímání. Jak se mění potřeby a zájmy . . .

PhDr. Jiří Pospíšil, senátor


Další informace:


 |  |  |  |
 |
pro nevidomé
 |
tisk
 |
AKTUÁLNÍ STRÁNKY ZDE
 |